Implantovali jsme prvnímu člověku do mozku čip, tvrdí podnikatel Elon Musk. Operaci prý provedla jeho společnost Neuralink. Pomocí čipu by měl teoreticky být pacient schopen dát najevo, jak se chce pohnout. Pacientovi, o němž nejsou známy žádné podrobnosti, se po operaci prý daří dobře.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dal souhlas k využití na lidech v rámci studie loni v květnu. Počáteční výsledky jsou slibné, uvedl v pondělí Musk.
Studie, která posoudí funkčnost a také bezpečnost implantátu, má trvat šest let. Ten funguje na principu jakési telepatie. Ostatně podle Muskova příspěvku na síti X se tento první produkt od Neuralinku jmenuje právě Telepathy (Telepatie).
Check out our latest video to learn more about our PRIME Study! 🧠📱 pic.twitter.com/7zTMFzdZsF— Neuralink (@neuralink) November 22, 2023
Video z doby počátku klinické studie
Čip tvoří 64 „ultrajemných“ vláken, která jsou tenčí než lidský vlas. Jsou umístěna na části mozku, která „řídí záměr se pohnout“, uvedla společnost Neuralink.
Tyto podněty z čipu vyhodnocuje aplikace a provede úkon, který chce provést člověk. Teoreticky takto může ochrnutý člověk ovládat například chytrý telefon, robota nebo počítač – a skrze to skoro jakékoli zařízení – pouhou myšlenkou. Pomoci by měl čip například lidem s kvadruplegií, tedy ochrnutím rukou i nohou.
Implantát je napájen baterií, kterou lze bezdrátově nabíjet. Neuralink zatím médiím neodpověděl na žádosti o další podrobnosti o čipu a studii, píše Reuters i The Guardian.
„Představte si, že by Stephen Hawking dokázal komunikovat rychleji než rychlopísař nebo dražitel. To je cíl,“ dodal Musk s odkazem na britského astrofyzika, jehož tělo bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze zcela ochrnuté a neschopné řeči. Vědec, který proslul poznatky o vzniku vesmíru, velkém třesku a černých dírách a býval označován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, zemřel ve věku 76 let v březnu 2018.
Úspěchy jiných firem
Neuralink má však zdatnou konkurenci. Nejde totiž ani zdaleka o první operaci tohoto typu, několik jiných společností už podobné operace provedlo, uvedla BBC. Instalace čipu do lidského mozku ostatně není ničím novým, neurovědci na vývoji mozkových čipů pracují už od 70. let 20. století.
Např. v roce 2004 provedla podobnou operaci firma Blackrock Neurotech. Tyto operace provádí stále jak pro komunikaci ochrnutých lidí s počítačem, tak pro přenášení nervových vzruchů do speciálních protéz. Precision Neuroscience se také snaží pomáhat lidem s ochrnutím; její implantát se podobá velmi tenkému kousku pásky, který se umisťuje na povrch mozku a jehož zavedení je podle společnosti výrazně jednodušší.
V roce 2019 představili výzkumníci z institutu Clinatec v Grenoblu implantát, který by po nasazení umožnil kvadruplegikovi pohybovat pažemi nebo se pohybovat. Loni v září oznámila nizozemská společnost Onward, že testuje spojení mozkového implantátu s jiným, stimulujícím míchu, který by rovněž umožnil kvadruplegickému pacientovi pohyb.